Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Co z nadmierną opalenizną@pixabay.com
Już niedługo nadejdzie wytęsknione lato a wraz z nim gorące słońce. Z pewnością każda z nas uwielbia się opalać, jednak co z nadmierną opalenizną, to przecież więcej zmarszczek i ryzyko raka skóry. Mamy jednak jeszcze czas, aby się zastanowić, jak rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych.
Pozytywne skutki opalania
Odrobina słońca z pewnością nie zaszkodzi. Pod wpływem promieni UV nasza skóra wytwarza witaminę D3, dzięki której przyswajamy wapń i inne minerały budulcowe. Do produkcji tej cennej witaminy wystarczy nam tylko 15-minutowy spacer na słońcu. Dzięki syntezie witaminy D, słońce obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca oraz ogranicza podatność na zachorowanie na nowotwór.
Negatywne skutki opalania
Fotostarzenie czyli przedwczesne starzenie się skóry to bombardowanie przez wolne rodniki włókien kolagenowych. Wszystko się dzieje za sprawą promieni słonecznych. Efektem jest szara, sucha, mało jędrna i zmęczona skóra. Promienie UVA, odpowiedzialne za fotostarzenie, operują z taką samą mocą przez cały dzień. Należy być ostrożnym, ponieważ także przenikają przez szybę samochodu.
Co z nadmierną opalenizną? - przebarwienia i poparzenia
Często zamiast pięknej oliwkowej opalenizny wyglądamy jak przepiórcze jajo. Przebarwienia zostają na skórze na stałe i możemy je wybielić jedynie w gabinecie kosmetycznym. Jest to efekt zaburzeń komórek produkujących melatoninę a także zawirowań hormonalnych. Plamki i piegi pojawiają się zazwyczaj na dłoniach, twarzy i dekolcie. Uczulenia słoneczne, tzw. fotodermatozy maja różny przebieg i różne przyczyny. Alergiczne odczyny jak świerzb, opryszczka, bąble oraz krosty powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Gdy przesadzimy ze słońcem, na naszej skórze pojawi się rumień, wrażliwość na dotyk oraz pęcherze. Pomimo, że stan zapalny ustąpi po kilku dniach, organizm to zapamięta. Zmiany jakie zachodzą w komórkach mogą przyczynić się do powstania komórek rakowych jak np. w przypadku czerniaka. Czynnikami, które przyczyniają się do jego rozwoju są, oprócz znamion barwnikowych także poparzenia słoneczne.
Jak zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.06.19 14:26
Coś dla mnie, zawsze się za mocno przypiekę
Patrycja Sobolewska 2016.06.18 06:01
my zawsze smarrujemy sie smietana :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.